Dych vyrážajúce snímky bleskov
Cca 3 minúty čítania, na prečítanie v sekcii Fototipy

Dych vyrážajúce snímky bleskov

Aj keď môžu byť blesky nebezpečné, majú na nás zvláštny vplyv a v minulosti boli považované za dielo bohov. Preto nie je prekvapením, že sa veľa fotografov snaží tento prírodný úkaz zachytiť svojimi fotoaparátmi. Ak ste aj vy podľahli čaru bleskov, radi vám poradíme, ako na to, a poskytneme bezpečnostné tipy. Aj keď je fotografovanie bleskov technicky náročné, pomocou pár fínt je možné vytvoriť úchvatné snímky.

Správna príprava

Pokiaľ sa chcete vydať na lov bleskov, musíte najskôr vedieť, kedy a kde sa búrka objaví. Veľmi užitočný môže byť napríklad meteoradar, kde môžete búrky sledovať na živej mape vo svojom chytrom telefóne. Sledujte búrkové aktivity v regióne a vyberte si miesto s voľným výhľadom na oblohu. Dbajte na svoju bezpečnosť a vždy udržujte dostatočný odstup od bleskov.

Vhodné vybavenie

Pre najlepšie fotografie búrky potrebujete fotoaparát s možnosťou manuálneho nastavenia a stabilný statív. Dôležitý je režim dlhej expozície a nabitá batéria, pretože pri dlhej expozičnej dobe sa batérie rýchlo vybijú. Ak je to možné, použite diaľkovú spúšť alebo samospúšť, aby ste minimalizovali chvenie fotoaparátu. Pre zachytenie celej oblohy a tým aj množstva bleskov na fotografii je najvhodnejší širokouhlý objektív.

Správne nastavenie fotoaparátu

Neexistuje jedno „správne“ nastavenie fotoaparátu pre fotografovanie bleskov, pretože každá búrka, prostredie a svetelné podmienky sa líšia a tiež aj každý fotoaparát je iný. Nasledujúce rady, ako by mohlo vyzerať vhodné nastavenie fotoaparátu pre fotografie bleskov, berte iba ako odporúčanie a riaďte sa hlavne vlastnými skúsenosťami so svojim aparátom.

  • Vypnite automatické zaostrovanie a zaostrite ručne.
  • Doba expozície by mala byť medzi 5 a 30 sekundami.
  • Nastavte hodnotu ISO na približne 100 a skúšaním nájdite vhodnú hodnotu ISO pre danú búrku. Dbajte na to, aby hodnota bola čo najnižšia, aby ste sa vyhli šumu na získanej fotografii.
  • Vyberte clonu medzi f8 a f11. Pri clone platí zásada, že čím dlhší je expozičný čas, tým viac musí byť clona zatvorená. Pozor ale, príliš zatvorená clona často nezachytí blesky vyhovujúco. Preto by ste clonu mali nastaviť maximálne na f16. Pri silnej búrke s jasnými bleskami platí ale výnimka. Zvoľte krátky expozičný čas a zatvorte clonu. Tým by sa vám malo podariť zmraziť blesk a zároveň zachytiť dostatočné detaily bez preexponovania. Pri menej silnej búrke zvoľte opačné nastavenie.
  • Pokiaľ to váš fotoaparát umožňuje, fotografujte v režime RAW. Inak vyberte JPEG s najnižšou kompresiou.

Buďte trpezliví

Umenie trpezlivosti je pri fotení bleskov veľmi dôležité. Často musíte urobiť niekoľko desiatok až stoviek snímok, než zachytíte ten jeden dokonalý blesk. Využite čakanie medzi bleskami na úpravu nastavenia a optimalizáciu snímky.

Myslite na svoju bezpečnosť

Pri fotení bleskov vždy myslite na svoju bezpečnosť. Vyhľadajte úkryt v bezpečnej oblasti, aby ste sa chránili pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Vyhnite sa kovovým konštrukciám alebo iným potenciálnym hromozvodom. Najbezpečnejšie je fotiť z auta alebo domu.

Fotografovanie bleskov je vzrušujúci a náročný spôsob fotografovania prírody. Pripravte sa dobre, vyberte správne vybavenie a experimentujte s nastavením, aby ste zachytili krásu a energiu bleskov na jedinečných snímkach. Želáme vám veľa radosti a úspechov.

Perfektnú fotografiu blesku by ste mali následne zvečniť na fotoobraze, napríklad ako Foto za akrylátovým sklom alebo Foto na hliníkovej doske, pretože tak vaša fotografia najlepšie vynikne.

Zdieľať príspevok
Prihlásenie k odberu bulletinu
Prihlásenie k odberu bulletinu

Nenechajte si utiecť skvelé ponuky!

Prihláste sa na odber bulletinu a získajte informácie z prvej ruky. O čom?

  • O super akciách a zľavách
  • O nových produktoch
  • O zaujímavých novinkách
  • O súťažiach

Odber môžete kedykoľvek odhlásiť kliknutím na odkaz v bulletine.
Ako zaobchádzame s vašimi dátami sa dočítate na stránke Ochrana osobných údajov.